OdżywianieZdrowie

Czy mięso jest zdrowe?

Czy mięso jest zdrowe?

W ostatnich latach coraz więcej osób zaprzestaje jedzenia mięsa i całkowicie zmienia swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. W internecie od lat można trafić na wiele dyskusji, które dotyczą wpływu spożywania mięsa na zdrowie człowieka. Okazuje się, że w ogólnym rozrachunku mięso stanowi świetne źródło białka oraz cennych witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać chude mięso, które zawiera mało niezdrowego tłuszczu. Czy mięso jest zdrowe? Jaki rodzaj mięsa należy jadać? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czy mięso jest zdrowe?

Od wielu lat wegetarianie toczą spór z miłośnikami mięsa. Według pierwszej grupy osób mięso zupełnie nie jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, natomiast ci drudzy twierdzą, że zawiera ono wiele niezbędnych składników, które przyczyniają się do poprawy zdrowia.
Zdaniem ekspertów mięso jest potrzebne, ale należy wybierać odpowiednie gatunki mięsa w określonych ilościach. Większość mięs zawiera cenne składniki odżywcze oraz dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, których należy unikać w codziennej diecie. Najwięcej zawierają ich tłuste, czerwone mięso, takie jak golonka, żeberka czy boczek.

Zalety spożywania mięsa

Mięso stanowi zdecydowanie najlepsze źródło pełnowartościowego białka. Zawiera ono wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, a które są potrzebne do prawidłowej budowy tkanek. Zaletą białka pochodzącego z mięsa jest również lepsza przyswajalność niż w przypadku białka roślinnego.
Najwięcej białka można znaleźć w białym mięsie, takim jak kurczak lub indyk. Zawartość białka w takich mięsach to około 22 g na 100 g produktu. Przyjmuje się, że człowiek do prawidłowego rozwoju mięśni potrzebuje 1 gram białka na 1 kilogram masy ciała. Spożycie 100 gramów kurczaka lub indyka pokrywa zatem połowę dziennego zapotrzebowania na białko osoby dorosłej.
Mięso jest również źródłem wielu cennych składników mineralnych. Zawiera bardzo wiele żelaza, a najwięcej znajduje się go w wołowinie. Żelazo pochodzenia zwierzęcego jest także znacznie lepiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego.
Jak widać spożywanie mięsa ma wiele zalet. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać chude mięsa, z mniejszą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, które mają szkodliwy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie rodzaje mięsa warto jeść?

Żywieniowcy twierdzą, że znacznie lepszym wyborem jest mięso białe, które zawiera zdecydowanie mniej szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj mięsa zawiera również więcej witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli chodzi o mięsa białe, można zaliczyć do nich:
– kurczaka i indyka,
– cielęcinę,
– królika,
– strusia.
Mięso czerwone to z kolei przede wszystkim wołowina, wieprzowina oraz baranina. Do tej grupy mięs można zaliczyć również gęś oraz kaczkę. W miarę możliwości warto ograniczyć spożywanie czerwonych mięs i zastąpić je mięsami białymi, które są znacznie korzystniejsze dla zdrowia organizmu.

Udostępnij