tuiw.pl

Blog tematyczny dotyczący zdrowia.

PsychologiaZdrowie

Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Przygnębienie i zły nastrój potrafią skutecznie pozbawić sił i energii. Jeżeli w ciągu dnia pojawiają się przykre odczucia, zazwyczaj staramy się z nimi jakoś radzić. Zdarza się jednak, że negatywne emocje zaczynają dominować, co może powodować depresje. Jak pomóc osobie z depresją? Przyjrzyjmy się tej chorobie.

Pomocna dłoń dla chorych na depresję

Przede wszystkim warto się zastanowić, jakie wsparcie jest najskuteczniejsze dla konkretnej osoby. Może się wydawać, że ktoś nie ma powodu do popadania w przygnębienie, więc niektórym osobom zdarza się bagatelizować czyjeś odczucia. Warto pozostać czujnym. Kiedy ktoś nam się zwierza mówiąc o swoich emocjach, należy potraktować to poważnie. Jeżeli nie wiesz, jak pomóc osobie z depresją, możesz znaleźć sporo informacji w książkach i Internecie. Wciąż przybywa osób, które borykają się z niepokojem, lękiem i ogólnym przygnębieniem. Nie można zostawiać ich samych, ponieważ depresja to niebezpieczna choroba, która każdego roku zbiera żniwo w postaci śmierci.

Zmagania osób z depresją

Skuteczna farmakologia to nie wszystko. Ważne jest również otoczenie, wsparcie bliskich osób, które podadzą pomocną dłoń. Jeżeli czujesz, że nie potrafisz pomóc osobie z depresją, zapewniaj ją przynajmniej o tym, jak bardzo cenisz to, że każdego dnia walczy. Czasami konieczna jest pomoc specjalisty lub pobyt w szpitalu. Trzeba być dobrej myśli i pamiętać o tym, że depresję można skutecznie wyleczyć. Pomoc osobie z depresją powinna być długoterminowa. Należy otoczyć ją długofalowym wsparciem. Nie każdy potrafi skutecznie pomagać, ale można się tego nauczyć.

Przygnębione dzieci

Jeśli ktoś z Twoich bliskich choruje na depresję, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby nie oceniać. Chorzy potrzebują wsparcia i wzmacniania poczucia wartości. Nasze drobne słowa i gesty mają znaczenie. Czasem konieczna jest też pomoc w czynnościach takich jak sprzątanie, gotowanie, czy załatwienie jakichś spraw. Praktyczne wsparcie jest bardzo pomocne. Sytuacja jest szczególnie trudna kiedy na depresję choruje dziecko. Coraz częściej zdarza się, że nastolatki zmagają się z trudnymi uczuciami. Może mieć to różne podłoże, ale na pewno dzieciom potrzebne jest zainteresowanie. Rodzice powinni zawsze szczerze zapewniać dzieci o miłości i dbać o ich rozwój. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale trzeba się starać.

Znaczenie równowagi

Bardzo ważne jest, żeby w ciagu dnia znajdować czas na to, co naprawdę lubimy robi. Trzeba mieć zajęcia, które sprawiają przyjemność, ponieważ pozwala to utrzymać zdrowy balans życiowy. Wszyscy mamy sporo obowiązków i różnych zajęć, ale rozrywka jest też potrzebna. Możesz więc szukać okazji do wspólnego spędzania czasu. Może spacer lub wyjście do kina, czy na basen to nic wyjątkowego, ale warto robić różne rzeczy, które pozwolą nam cieszyć się codziennością. Kiedy dbamy o siebie i jesteśmy świadomi negatywnych uczuć i napięć, które nieraz przybierają na sile, łatwiej jest walczyć o dobre samopoczucie. Trzeba więc troszczyć się o siebie i bliskich, by minimalizować ryzyko wystąpienia depresji.

Udostępnij