Borelioza jest chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie Borrelia burgdorferi. Są one przenoszone przez kleszcze, a do charakterystycznych objawów tej choroby należy zaliczyć rumień wędrujący, który jednak nie pojawia się u każdego. Borelioza to choroba, która w skrajnych przypadkach może spowodować nawet zapalenie opon mózgowych, dlatego nigdy nie należy bagatelizować ugryzienia przez kleszcza. Jakie są objawy boreliozy u ludzi? Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem tą chorobą? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Najwcześniejsze objawy boreliozy u ludzi
Borelioza to choroba, którą bardzo trudno rozpoznać w początkowym stadium. W wielu przypadkach przebiega ona bowiem bezobjawowo. Niektóre z symptomów boreliozy można przeoczyć lub zbagatelizować. Warto zatem w sezonie kleszczowym zwracać szczególną uwagę na samopoczucie oraz wygląd naszego ciała. W ten sposób można odpowiednio wcześnie dostrzec symptomy boreliozy, do których zaliczają się:
– rumień wędrujący,
– chłoniak limfocytowy,
– objawy grypopodobne.
U większości osób najwcześniej występującym objawem jest rumień, który przybiera postać czerwonej zmiany skórnej. Jest to zazwyczaj duża plamka o średnicy 5 cm, która może pojawić się już po kilku dniach od ukąszenia. Zdarzają się jednak przypadki, w których rumień występuje dopiero po miesiącu od kontaktu z kleszczem.
Z wymienionych wyżej objawów zdecydowanie najrzadziej występuje chłoniak limfocytowy, który przybiera postać niebolesnego guzka w kolorze czerwonym lub sinoczerwonym. Ta zmiana skórna występuje w bardzo charakterystycznych miejscach na ciele, najczęściej na karku, małżowinie usznej lub mosznie. Jeśli zauważymy takiego guzka na swoim ciele, to bardzo prawdopodobne, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.
Co zrobić jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy?
W takiej sytuacji przede wszystkim należy zachować spokój. Warto zastanowić się, czy na przestrzeni ostatnich kilku tygodni spędzaliśmy czas w miejscu, w którym żyją kleszcze. Jeśli okaże się, że często spacerowaliśmy po lesie lub parku, a objawy utrzymują się przez dłuższy czas, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie dalsze kroki. Objawy boreliozy mogą być bardzo nieoczywiste, dlatego warto najpierw dokładnie zastanowić się nad tym, czy mogło w naszym przypadku dojść do ukąszenia przez kleszcza.
Jak uchronić się przed boreliozą?
W sezonie kleszczowym należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Wybierając się na spacer warto zastosować preparaty przeciw kleszczom, które są dostępne w aptekach. Wykazują one dużą skuteczność, co na pewno zmniejszy ryzyko ukąszenia przez kleszcza.
Po każdym wyjściu w potencjalnie niebezpieczne miejsce należy również dokładnie sprawdzić całe ciało. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić sami, możemy poprosić o pomoc swoich najbliższych.
W sytuacji, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, powinniśmy go niezwłocznie usunąć. Warto jednak pamiętać o tym, aby zachować wszystkie środki bezpieczeństwa i zrobić to umiejętnie, najlepiej przy użyciu pęsety.