tuiw.pl

Blog tematyczny dotyczący zdrowia.

Zdrowie

Dlaczego peptydy są ważne dla naszej skóry?

Dlaczego peptydy są ważne dla naszej skóry?

Peptydy to substancje pochodzące z roślin lub pozyskane syntetycznie i w zależności od rodzaju, mogą zmieniać swoje działanie. Poleca się je do pielęgnacji skóry dojrzałej, ale nie tylko. Czy wiesz jak działają na Twoją skórę?

Peptydy to popularny składnik kremów anti-age

Wiele osób zastanawia się czym są peptydy?Peptydy to związki chemiczne, które polegają na łączeniu się aminokwasów za pomocą właśnie wiązań peptydowych. Same aminokwasy są ważnym budulcem skóry i biorą udział w wielu, pożytecznych procesach dla skóry, takich jak na przykład wiązanie wody, produkcja kolagenu czy regeneracja skóry. Jeśli chodzi o peptydy w kosmetykach, to ich podstawowe zadanie to ujędrnianie i nawilżanie skóry, a także pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny. Z łatwością przenikają naskórek, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, a także wykazują aktywność biologiczną, czyli ich działanie jest widoczne w krótkim czasie. Dlatego peptydy są jednymi z bardziej skutecznych składników, kremów z serii anti-age. Redukują one zmarszczki, wygładzają skórę i zmniejszają jej przebarwienia. Będą idealne dla właścicielek skóry zniszczonej, odwodnionej i dojrzałej. Zaleca się używanie ich w okresie menopauzy, bo wtedy skóra jest narażona na przesuszenie i utratę jędrności.

Na czym polega proces starzenia się skóry?

Starzenie się skóry, kojarzy się z wiekiem dojrzałym, jednak powolne procesy starzenia skóry zaczynają się już po dwudziestym piątym roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Nasza cera zaczyna wtedy tracić kwas hialuronowy, a także kolagen i elastynę. Już w tym okresie można zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe i nie jest to przesadą. Delikatne substancje aktywne, takie jak kwas hialuronowy, to najlepsze co można zrobić dla skóry w tym okresie. Tak samo ważna jest ochrona przed słońcem, która spowalnia proces degeneracji skóry, spowodowany promieniowaniem UV. Cera dojrzała ma już zaawansowane procesy starzenia się, a takie składniki jak peptydy w kremach, mogą pomóc niwelować zmarszczki. W tym okresie jednym z większych problemów skórnych, są zmarszczki głębokie. Inne zmiany skórne, które wpływają na wygląd twarzy, to na przykład worki i cienie pod oczami, a także zmiany pigmentacyjne. Takie zmiany przyczyniają się do tego, że skóra ma bardziej zmęczony wygląd. Kremy z peptydami mają skuteczne działanie w profilaktyce przeciwzmarszczkowej.

Jaką funkcję spełniają jeszcze peptydy?

W kosmetykach są stosowane głównie peptydy biomimetyczne, czyli naśladujące te naturalnie występujące w skórze. Dzielimy je na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to peptydy sygnałowe, które mają moc rozpoczynania procesów wewnątrzkomórkowych i wpływają na ważny proces syntezy kolagenu i elastyny. Mamy także peptydy, które transportują substancje aktywne zawarte w kosmetykach i wnikają głęboko w skórę. Ostatni rodzaj peptydów to tak zwane neuropeptydy, a ich główne zadanie to wygładzanie skóry i zmniejszanie zmarszczek mimicznych. Kosmetyki zawierające peptydy, cechują się czystością chemiczną i stabilnością. Na ten moment stosuje się aż 300 różnych rodzajów peptydów biomimetycznych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij