tuiw.pl

Blog tematyczny dotyczący zdrowia.

Zdrowie

Choroby nerek objawy i leczenie

Choroby nerek objawy i leczenie

Choroby nerek stanowią bardzo obszerną grupę chorób, których objawy często przybierają bardzo zmienny obraz kliniczny. Wiele z tych chorób może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań. Mogą one występować zarówno w postaci przewlekłej, jak i w postaci ostrej, z bardzo dużym nasileniem. Jakie objawy dają choroby nerek? Jak należy je diagnozować i leczyć? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Przyczyny chorób nerek

Przyczyny chorób nerek mogą być bardzo różne. Najczęściej wynikają one z zainfekowania organizmu przez obce patogeny, takie jak bakterie chorobotwórcze. Wpływ na choroby nerek może mieć również nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Istnieją też choroby nerek, które wynikają z nieprawidłowej budowy anatomicznej człowieka. Są to tzw. choroby wrodzone.
Wśród osób dorosłych najczęściej rozwija się kamica nerkowa, która spowodowana jest nieprawidłowym stężeniem określonych substancji w moczu. Nadmiar powyższych substancji odkłada się w nerkach, tworząc kamienie, które powodują bardzo silny ból.
Nerki mogą zostać również uszkodzone podczas przewlekłej i źle leczonej cukrzycy. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych nerek, a co za tym idzie rozwoju nefropatii cukrzycowej. Nieodpowiednio leczona cukrzyca może w konsekwencji doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek.
W wielu przypadkach zapalenie nerek stanowi powikłanie po zapaleniu pęcherza. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wśród kobiet, które cierpią na zapalenie dolnej części układu moczowego znacznie częściej niż mężczyźni.

Choroby nerek objawy

Objawy przewlekłej choroby nerek bardzo często pozostają niezauważone przez pacjenta. Są one bowiem dość nieoczywiste i można pomylić je z innymi schorzeniami. Zdarza się również, że choroby nerek nie dają żadnych objawów przez wiele lat. To właśnie z tego powodu tak istotna jest profilaktyka i wykonywanie odpowiednich badań okresowych, które pozwolą zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości organizmu. Jeśli chodzi o najczęściej występujące objawy choroby nerek, zaliczają się do nich:
– częstsze oddawanie moczu,
– silniejsze parcie na pęcherz,
– dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu,
– ból w dolnej części pleców,
– gorączka,
– zmiana koloru moczu.
Jeśli zaobserwujesz u siebie którekolwiek z wymienionych wyżej objawów, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie badania.

Kto jest najbardziej narażony na choroby nerek?

Na choroby nerek najczęściej cierpią osoby, u których zdiagnozowano inne schorzenia wpływające na prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Do takich chorób należy zaliczyć przede wszystkim cukrzycę, ale także nadciśnienie czy zaburzenie gospodarki mineralnej. Przewlekłe choroby nerek bardzo często nie dają żadnych objawów i potrafią być niezwykle groźne dla zdrowia lub życia człowieka. Warto zatem pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, które pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości odpowiednio wcześnie.

Udostępnij